Kolejne samoloty wielozadaniowe dla rosyjskich sił powietrznych

Moskwa. Dyrektor Generalny Koncernu "Suchoj" Igor Ozar zapewnił Wiceministra Obrony Jurija Borisowa o wypełnieniu zobowiązań kontraktowych wobec państwa na rok 2013. W związku z tym rosyjskie wojska lotnicze zostaną uzupełnione o nowe samoloty wielozadaniowe z rodziny "Suchoj".

Wizyta rosyjskiego wiceministra obrony w Zakładzie Produkcyjnym im. Jurija Gagarina w Komsomolsku nad Amurem, wchodzącego w skład Koncernu "Suchoj", odbyła się 10 października. W toku wizyty kierownictwo Koncernu "Suchoj" zapewniło Jurija Borisowa, że plan oddania na uzbrojenie rosyjskich sił powietrznych 14 sztuk samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 do końca 2013 r. zostanie zrealizowany. Natomiast w 2014 r., koncern zobowiązuje się do przekazania ministerstwu obrony kolejnych 16 sztuk Su-34, produkowanych w Nowosybirskim Zakładzie Produkcyjnym im. Walerija Czkalowa (filii Koncernu "Suchoj").

Kontrakt między Ministerstwem Obrony a Koncernem "Suchoj" zawarty w 2008 r., przewiduje oddanie na uzbrojenie 32 sztuk Su-34 do końca 2013 r. Na podstawie nowego kontraktu podpisanego w marcu 2012 r., kolejne 92 sztuk samolotu ma zostać oddane do użytku do 2020 r.

Inny kontrakt między resortem a przedsiębiorstwem przewiduje dostawy ponad 60 sztuk myśliwców wielozadaniowych Su-30M2, Su-35 oraz myśliwców wielozadaniowych piątej generacji PAK FA (Suchoj T-50, w przyszłości najprawdopodobniej Su-50) do 2015 r. Jurij Borisow zapewnił jednak, że zgodnie z wyznaczonym terminem Zakład Produkcyjny w Komsomolsku nad Amurem jest w stanie oddać do użytku jedynie Su-30M2 i Su-35.

 

stat.mil.ru, knaapo.ru, ria.ru / foto: stat.mil.ru, knaapo.ru